Brak kar

Administrator Admin

05.10.2020

LKS Jawiszowice – Chełmek 4:2 (2:2)

Bramki:1:0 D. Płonka 23, 1:1 Nagi 32 karny, 1:2 Nagi 42, 2:2 Korczyk 45+1, 3:2 M. Płonka 67, 4:2 Korczyk 90+8.

Jawiszowice:Smok – Pierlak, Pitry, Kabara (46 Zenon), M. Płonka – Sitko, D. Płonka (82 Hałat), Herman, Ściślak, Gąsiorek (70 Wawak) – Korczyk.

Chełmek: Przewoźnik – Łaski, Elias, Chylaszek, Kantek - Sidor (68 Stankiewicz), Majka, Nagi, Bloch (75 Kukiełka), Hankus (60 Kustra) – Nędza (80 Pędrys).

Sędziował:Dominik Paul (Kraków). Żółte kartki: Smok, Pitry, D. Płonka, Korczyk – Hankus.Na ławce:Wilk, Paweł Sidorowicz (dwie).Czerwona kartka:Sidorowicz (90+1).Widzów:250.

4. liga. Jawiszowice – Chełmek. Derby powiatu oświęcimskiego w cieniu rzutów karnych

Prawie 100 minut emocji, huśtawka emocji, dwa zmarnowane rzuty karne. Tak w telegraficznym skrócie można scharakteryzować derby powiatu oświęcimskiego IV ligi małopolskiej, rozegranych w Jawiszowicach, które walczyły z Chełmkiem.

Pierwsze słowo należało do miejscowych; po rzucie wolnymBartosza Ściślaka**na dalszym słupku odnalazł sięDawid Płonka, trafiając do siatki.

Goście wyrównali z karnego (miejscowi mieli uwagi do sędziego o tę decyzję), podyktowanego za faul naKamilu Majce. Pewnym wykonawcą „jedenastki” okazał się Dawid Nagi. Dla tego zawodnika było to prestiżowe spotkanie, bo w poprzednich latach występował w Jawiszowicach. Tuż przed przerwą pokazał próbkę swoich umiejętności, lobując Krzysztof Smoka.

Na tym jednak nie skończyły się emocje w pierwszej części. Po dośrodkowaniu z lewej strony przez Bartosza Gąsiorka, w polu karnym odnalazł sięAdrian Korczyk, pokonującOlafa Przewoźnika.

Po przewie jawiszowiczanie mieli wyborne okazje do postawienia pieczęci na zwycięstwie. Sędzia przyznał im dwa rzuty karne w odstępie dziesięciu minut. Oba zostały jednak zmarnowane. Najpierw Olaf Przewoźnik obronił strzałPrzemysława Pitrego,a potemBartosz Ściślaktrafił w słupek, choć zwiódł chełmeckiego bramkarza.

Minutę po drugiej zmarnowanej przez miejscowych „jedenastce” z lewej strony w pole karne wpadł Michał Płonka, uderzając w dalszy róg.

- To było moje pierwsze ligowe trafienie w tym sezonie, ale – mam nadzieję – na jednym golu mój licznik się nie zatrzyma. To był pierwszy mecz, w którym razem z młodszym bratem, Dawidem, zaliczyliśmy po jednym golu. Wydaje mi się, że mecz toczył się pod nasze dyktando, czego dowodem są przyznane nam dwa rzuty karne. Chełmek grał bardziej zrywami – ocenił Michał Płonka, pomocnik Jawiszowic.

Goście rzucili się do odrabiania strat. Po dośrodkowaniu odDawida Nagiegopiłki w polu karnym nie sięgnąłKamil Majka(84 min). Jednak na trybunach i ławce rezerwowych zawrzało, kiedy po zagraniu ręką, w pierwszej minucie doliczonego czasu, sędzia nie zareagował. Chcąc ostudzić głowy na chełmeckiej ławce, zaczął sięgać do kieszonki po kartki.

- Sędzia, który do tej pory lekką ręką szafował sobie rzutami karnymi, w decydującym momencie się zawahał. Najwyraźniej przestraszył się odpowiedzialności, bo na zapisie filmowym widać wyraźnie zagranie ręką jednego z miejscowych. Nie było to naturalne ułożenie ręki – pieklił się Paweł Sidorowicz, trener Chełmka.

W obozie miejscowych podkreślali, że zawodnik walczący w polu karnym został trafiony w rękę z tyłu, przez kolegę, więc nie miał żadnej szansy na reakcję.

W każdym razie jeszcze długo po meczu obie strony spierały się na argumenty, czy sędzia powinien przyznać gościom karnego, czy też nie.

Sędzia, choć sygnalizował przedłużenie spotkania o pięć minut, mocno przekroczył wyznaczony przez siebie limit. Zakończył zawody dopiero po trafieniu do pustej bramki przezAdriana Korczyka,któremu idealnie z lewej strony dograłJan Wawak.